"نقد مختصری بر بازنمایی فرهنگ بخشیگری در تلویزیون توسط نوازندگان و خوانندگان جوان شمال خراسان"

ساخت وبلاگ
چکیده : "نقد مختصری بر بازنمایی فرهنگ بخشیگری در تلویزیون توسط نوازندگان و خوانندگان جوان شمال خراسان"این ط... با عنوان : "نقد مختصری بر بازنمایی فرهنگ بخشیگری در تلویزیون توسط نوازندگان و خوانندگان جوان شمال خراسان" بخوانید :
<a href='http://iali-keshvari-doghaeie.niloblog.com/p/6/'> مختصری بر بازنمایی فرهنگ بخشیگری در تلویزیون توسط نوازندگان و خوانندگان جوان"" />

"نقد مختصری بر بازنمایی فرهنگ بخشیگری در تلویزیون توسط نوازندگان و خوانندگان جوان شمال خراسان"

این طبیعی ست که بعنوان پژوهشگر، بازیگر، تهیه کننده، کارگردان و عضو کوچکی از خانواده ی بزرگ و فرهیخته ی شمال خراسان، نسبت به آنچه بعنوان محصول هنری و فرهنگی در این حوزه ارائه میشود حساس هستم و زمانی که مدیوم ارائه تلویزیون میشود، این حساسیت افزون میگردد. مقاله ای دارم بنام "مراتب بخشیگری در شمال خراسان" که تدوین گشته ولی بخاطر سخت گیری بنده هنوز برای چاپ ارائه نشده است که بزودی خدمت سروران تقدیم میگردد. این ها را عرض کردم نه از باب خودستایی بلکه به آن خاطر که مخاطب فهیم بداند که نقد هنری اهلیت میخواهد و غیر آن نقد عوام است که البته بجای خود احترامش واجب.. 
اگر آنچه این شب ها به نام "بخشیگری" در تلویزیون اجرا و ارائه میشود را دیده باشید، و شاید قلبتان درد گرفته باشد از غربت بخشی و بخشیگری، بدانید دردیست مشترک ! چندی ست که دوستی از شمال خراسان به مدد تلاش شخص خودش، اتفاق و پاره ای تبلیغات، به چهره ای تلویزیونی بدل گشته است که این موضوع از منظر فردی و قومی، میمون و مبارک است اما از حیث نمایندگی ایشان از یک هنر اصیل، شناسنامه دار و کهن در رسانه ی ملی که هویت فرهنگی هنری قوم من است، جای اشکال و تردید دارد. بله.. اگر تا دیروز "بزرگ بخشی" "حاج قربان سلیمانی" و پیش تر از ایشان، بزرگ بخشیان، "محمد حسین یگانه" و "اسماعیل ستارزاده" و عاشق های هنرمندی چون "آبچوری" و "بهاری" فرهنگ و هنر ما را نمایندگی میکردند، امروز "محسن میرزا زاده" ی تیزهوش و با استعداد آن را نمایندگی میکند. اما متاسفانه باید گفت این قبا برای ایشان بسیار گشاد است. در کار ایشان با اجراهای ضعیف، شهری زده، تصنعی و تحریف شده ای روبرو هستیم که متاسفانه بنام این هنر فولکلور اصیل، پیچیده و آیینی نشان داده میشود ! اگر تا دیروز مرحوم حاج قربان بزرگ دنیا را مسحور هنر خویش میکرد و به تعظیم وا می داشت، امروز میرزا زاده در عرصه ی رسانه ی ملی جولان میدهد. البته شوق و غرور اهالی شمال خراسان بابت اختصاص داشتن زمان اندکی از آنتن رسانه ی ملی به فرهنگ ایشان بجاست و بخصوص از منظر جامعه شناسی قابل درک و بحث است.. اما به همان اندازه آنچه بصورت رسمی از فرهنگ شمال خراسان و بخصوص کرمانج ها در نظر سایر اقوام بازنمایی میشود و الگویی که شیوه ی پیشرفت و اجرای میرزازاده برای جوانان و سایر استعدادهای این خطه ی هنر خیز ارائه میدهد خطرناک است..! دیر زمانیست که کیبورد و سایر آلات موسیقی غربی در جشن هایمان پنجه بر گلوی فرهنگ و عاشق ها و بخشی هایمان فشرده و بیشماری از آنان را کشته و یا آواره ی گذرهای بیکاره گی کرده است..! و ما سکوت کردیم و بی تفاوت بودیم..! اگر هوشیار نباشیم بزودی شاهد نابودی و تخریب بخش بزرگتری از فرهنگ و هنر خود خواهیم بود. آنجا که ایشان همین چند شب پیش در اجرایی نا آشنا و بی ربط با بخشیگری، مقام "درنا" را به کلی تحریف کردند.. آنجایی که چند شب پیشتر روایت مقام تراژیک "گرایلی" را به بدترین شکل ممکن و با خنده بر لب اجرا میکرند..! و در آلبوم های خویش نیز با سازهای غربی و تنظیم ضعیف در سبک پاپ، مقام های اصیل را سلاخی میکنند. و من به شما تضمین میدهم مخاطب نوجوان با شعور پایین تری از زیبایی شناسی موسیقایی.. ذائقه اش به سمت پاپ گرایش پیدا میکند و نه فولکلور و یا حتی موسیقی سنتی ایرانی. 
گواه من گرایش حداکثری نسل جوان و حتی پیشکسوت در شمال خراسان و سایر شهرها و روستاهای سرزمینم به این بیراهه است.
آقای میرزازاده من شما را ملاقات نکرده ام. و هیج خصومتی با شما ندارم. اما پیشنهاد میکنم یا لااقل به خاطر احترام به هنر فولکلور، هر بار مرز اجرایت را با بخشیگری در رسانه ی ملی تبیین کن. یا پیشنهاد بهتر.. هنوز جوانی.. سعی کن در مسیر درست و اصیل گام برداری. شما نوازنده خوب.. خواننده متوسط.. و حتما انسان با تعصب و فرهیخته ای هستی.. با سعی در آموختن جوهر و تکنیک های اصیل بخشیگری و روایت درست قصه ها و داستان های فولکلور، به قوم و فرهنگ و هنرمان خدمت کن.. آقای میرزا زاده هنوز سال ها باید در مکتب بزرگان غریب و خانه نشینی چون "محمد یگانه" شاگردی کنید.. غوره نشده مویز گشتی.. و این استعداد شما را میسوزاند و فرهنگ و هنر ما را نیز تخریب میکند. راه ماندگاری را در پیش بگیر نه راه شهرت زود گذر..!
متشکرم از توجه جوانان، سروران، دلسوزان و شاید محسن میرزازاده.

برادر کوچک شما
علی کشوری دوغایی.

ارائه شده در سایت الله مزار :

http://www.ellahmezar.ir/?p=33351

علی کشوری دوغایی...
ما را در سایت علی کشوری دوغایی دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 19 تاريخ : چهارشنبه 17 شهريور 1395 ساعت: 2:14